Ģērbtuve

Cena neatspoguļo kvalitāti. Lai gan tas var būt ārkārtīgi grūti, īpaši sievietēm, mēs iesakām pirms sevis aplūkošanas spogulī un pirms kredītkartes pasniegšanas ieskatīties kopšanas etiķetē un novērtēt apģērba kvalitāti.

Sens sakāmvārds pauž: “Neskati vīru no cepures.” Un, iegādājoties apģērbu, šo gudrības graudu ir vērts atcerēties. Ja vien, protams, jūsu priekšstats par kvalitāti nav mainījies kopš pamatskolas pirmā pašdarbības uzveduma kostīma pašūšanas laikiem. Tātad amatierisks. Vai, vēl ļaunāk, – kaitē gan jūsu veselībai, gan apkārtējai videi. Bet kas tad īsti jums jāmeklē? Kā atrast labu mantu? Un kas jums jāpatur prātā? Turpmākajās lappusēs jūs atradīsiet atbildes gan uz šiem, gan citiem jautājumiem.

Parāde, kurā ģimenes svētku tērpi nedrīkst saburzīties vēl pirms uzkodu pasniegšanas

Saspiediet, lūdzu. Vai tas izklausās dzirdēti? Laiks ikgadējai ģimenes kopā sanākšanai. Tā ir jūsu izdevība parādīt šiem iestīvinātajiem vīra radiniekiem, ka jūsu mājās viss ir vislabākajā kārtībā – labi audzināti bērni, tikko gludināti apģērbi. Bet nē, tikai ne tas! Pat vēl pirms uzkodu pasniegšanas ģimenē visi izskatās kā viens. Saburzīti! Un jūs pie pusdienu galda strauji nosirmojat. Ko jūs būtu varējusi darīt citādi? Pirkt apģērbu, kas šūts no īpaši apstrādāta neburzīga auduma. Izmēģiniet veikalā šo vienkāršo testu: pirms likt iepirkumu grozā, saspiediet audumu rokā, lai redzētu, cik ļoti tas burzās. Ja apģērbs burzās pat no neliela pieskāriena, nepērciet to.
Īpaši apstrādātie audumi burzās gan
Pasaule mēdz būt tik netaisna. Arī īpaši apstrādātie audumi burzās. Tāpēc veiciet nepieciešamos piesardzības pasākumus. Iestatiet Gorenje veļas mazgāšanas mašīnu uz īpaši apstrādātiem audumiem. Kolīdz mazgāšanas cikls ir beidzies, izkariniet apģērbu žāvēties, kamēr tas vēl ir mitrs. Lietojot īpaši apstrādāto audumu programmu, apģērbu ir daudz vieglāk gludināt – ja tas vispār vajadzīgs.

Kā nodrošināt, lai jauniegādātais apģērbs patiešām tiktu valkāts

Pārbaudiet, vai tas jātīra ķīmiski. Tas nav ļauni domāts, un jūtam, ka varam droši sacīt – ne vienmēr tiek lietots veselais saprāts, kad divkājainās x-hromosomas dodas iepirkties. Mode, tēls un “tava pēcpuse šajā kleitā izskatās lieliski” iegūst daudz lielāku nozīmi nekā kopšanas etiķete. Un kāds ir rezultāts? Sieviete pārnāk mājās ar vēl vienu burvīgu modes lietiņu, ko nevarēja neiegādāties, taču izrādās, ka to ir ļoti grūti tīrīt, un gala rezultātā šī obligātā nodeva modei iegulst veļas groza pašā apakšā. Un ko sievietēm no tā vajadzētu mācīties (jā, mēs zinām, Romu neuzcēla vienā dienā)? Pirms sākat pētīt sevi, izpētiet kopšanas etiķeti.
Ķīmiskā tīrīšana 1845. gadā
Leģenda vēsta, ka ķīmiskā tīrīšana kļuva par atsevišķu nozari, kad francūzis Žans Batists Žolī atklāja, ka kampars no nokrituša gaismekļa ir iztīrījis no galdauta eļļas traipus. Neatkarīgi no tā, vai šī leģenda ir 100 procentīgi patiesa vai nē, fakts ir tāds, ka ap 1845. gadu Žolī Parīzē atvēra pirmo ķīmiskās tīrīšanas darbnīcu.

Kā izvairīties no tāda apģērba iegādes, kas saraujas

Pērciet lateksu. Kokvilnas T-krekls, kokvilnas T-krekls, kokvilnas T, kokvilna, kok-, ko. Kokvilnas apģērbi mazgājot bieži saraujas, tāpat kā lins, zīds, viskoze, vilna un citi dabīgie audumi. Tātad – ja vēlaties izvairīties no apģērbu saraušanās, jūs varat rīkoties divējādi: 1) pērciet apģērbu, kas izgatavots no poliestera, neilona, lateksa, akrila, poliamīda vai citiem mākslīgajiem materiāliem vai 2) pērciet lielāka izmēra apģērbu, nekā jums īstenībā vajag, lai atstātu kādu iespēju tam sarauties. Ja šaubāties, vai turat rokās kokvilnas vai lateksa triko bikses, paskatieties kopšanas etiķetē – vai, vēl labāk, pajautājiet pārdevējai...

Jūs neesat pieņēmusies svarā
Lielākā daļa dabīgo audumu mazgājot saraujas. Un risks, ka L kļūs par M, ir jo lielāks, ja apģērbu mazgājat pārāk augstā temperatūrā. Ja vēl pēc tam izvēlaties automātisko veļas žāvētāju, pastāv krietna iespēja, ka audums sarausies vēl vairāk. Tāpēc nomierinieties. Cieši piegulošs apģērbs obligāti nenozīmē to, ka esat kļuvusi "lielāka". Tas var nozīmēt arī to, ka apģērbs kļuvis mazāks.

Kā iegūt pārliecību, ka neiemetat veļas grozā toksisku rāpulīti

Mācieties pazīt PVC. Ģimenes pieaugums saistās ar lielāku mazuļu drēbīšu skaitu. Tomēr esiet kritiska iepērkoties. Plastikāta apdruka ar rotaļu lācīti uz nevainīga izskata rāpulīša bieži ir veidota no PVC, kas var būt mīkstināts ar ftalātiem (tieši tik toksiskiem, cik izklausās). Ftalāti var izraisīt vēzi un izraisīt ādas slimības. Diemžēl ir ļoti grūti saskatīt atšķirību starp audumiem, kas apdrukāti ar PVC vai bez tā. Kā likums, jūs varat izvēlēties apģērbu ar izšuvumu vai apdrukātu ar krāsām, kas nemaz neatgādina krāsvielu. Pirms apģērba iegādes jūs varat konsultēties veikalā, lai uzzinātu, vai apģērba apdrukā izmantots PVC.

PVC no galvas līdz kājām
PVC apdrukas ir bieži sastopamas uz T-krekliem, sporta krekliem, bērnu apģērbiem un darba apģērbiem. To sauc par plastizolu jeb zīda pārklājumu. Ņemiet vērā, ka plastikāta raksti pret slīdēšanu uz bērnu zeķīšu pēdām var būt no PVC.

Kā pārliecināties, vai peldkostīms saulē neizbalos

Atsakieties no sarkana un zila. Laiks īsai ķīmijas stundai, ja vēlaties gūt pārliecību, ka jūsu peldkostīma krāsa saglabāsies ilgāk nekā tikai dažas vasaras dienas. Saules ultravioletajos staros ir tik daudz enerģijas, ka tā var noārdīt ķīmiskās saites. Sarkanā un zilā krāsa ir īpaši neaizsargāta, jo absorbē lielāko daļu UV staru. Un ko tas nozīmē? Kad UV stari krīt uz sarkanu un zilu apģērbu, tie sagrauj molekulas šajā materiālā. Audums vairs neatstaro gaismu tādā pašā veidā, savukārt mēs to saskatām kā izbalējušu krāsu. Tādēļ, ja jums ārkārtīgi tīk Amerikas karogs, jums jānogaida un jāvalkā tas, uzdrukāts uz svītera.
Ķīmiskās krāsas ir jāizmazgā
Apģērbi tiek krāsoti ar krāsām, kuras var saturēt smagos metālus, tādus kā svins, hroms, alva un niķelis, kas var kaitēt apkārtējai videi un izraisīt alerģijas. Tādēļ pirms lietošanas apģērbu, ieskaitot peldkostīmus, izmazgājiet – ieteicams, pat vairākkārt. Kvalitatīvs apģērbs reti kad satur pārmērīgu krāsojumu, izņemot denims, kas plūk gandrīz vienmēr.

Kā pārliecināties, vai futbola džersija krekls pēc mazgāšanas nezaudēs savu formu

Pārbaudiet piegriezumu. Auduma veikla, sievišķīga novērtēšana varētu nebūt pirmais, par ko domājat stadiona burzmā ar alu vienā rokā un ar otras rokas alus putās vizošo milzīgo rādītājpirkstu norādot uz to stilīgo futbola džersija kreklu. Tomēr, ja vēlaties, lai T-krekls kalpotu ilgi (skaties, dēls, – šis ir T-krekls, ko tavs mīļais labais tētis iegādājās tajā gadā, kad mēs čempionātā uzvarējām, — tagad tas ir tavs), tad pārbaudīt, kā piegriezts materiāls, ir visnotaļ laba doma. Garajām triko biksēm, T-krekliem un tamlīdzīgiem apģērba gabaliem jābūt piegrieztiem, ievērojot taisnu šķiedru. Pretējā gadījumā krekls zaudēs savu formu uzreiz pēc mazgāšanas.
No apakšas uz augšu
T-kreklus sāka valkāt kā apakšveļu, taču pēc Otrā Pasaules kara tie zināmā mērā kļuva par parastu ikdienas apģērbu. Taču tikai zināmā mērā. 1950. gados publika joprojām jutās šokēta, kad Džeims Dīns uzstājās T-kreklā. Un kā T-krekls ieguvis savu nosaukumu? Daudzi uzskata, ka nosaukums ir saistīts ar T veida formu.

Kā izvairīties no tāda apģērba iegādes, kas pilns ar toksīniem

Uzticieties degunam. Sievietēm parasti ir "labs deguns", kad runa ir par izdevīgu darījumu. Un būtībā šis pats deguns var saost, vai apģērbs nesatur veselībai kaitīgu ķimikāliju paliekas. Vai audums smaržo pēc ķimikālijām? Varbūt no tā vēdī smarža, kas pievienota, lai ķimikālijas slēptu? Tādā gadījumā pastāv risks, ka ķimikāliju (pesticīdi, smagie metāli, krāsvielas, mīkstinātāji, konservanti – piedodiet, bet tā ir patiesība) atliekas apģērbā saglabājušās. Saskarē ar ādu ķimikālijas var izraisīt alerģijas un vēzi, kā arī kaitēt iekšējiem orgāniem vai hormonālajai sistēmai.
Labāk svīst nekā indēties
Aktīvi valkājams apģērbs var saturēt triklozānu, lai novērstu sviedru smaku. Šī ķimikālija kaitē apkārtējai videi un, ja apģērbs tiek regulāri mazgāts, ir lieka. Auduma sastāva atšifrējumā netiek skaidri norādīts, vai triklozāns ir pievienots. Taču, ja arī ir, tas bieži var būt nodēvēts par antibakteriālu vai antiseptisku līdzekli.