Audumi

Pirmdien: enerģiska uzņēmēja. Trešdien: naiva puķu meitene. Sestdien: stilīga viesību zvaigzne. Mūsdienu straujais dzīvesveids prasa atbilstošu garderobi – komplektā ar neatņemamu veļas grozu – un pamatīgas zināšanas. Kurš apģērba gabals kā jākopj?

Reiz, senos laikos, apģērbiem bija praktiska funkcija – sasildīt. Tagad mēs varen ģērbjamies, ģērbjam apakšā un ģērbjam virsū. Sadzīves mēbeļu nozare ražo skapjus un ģērbtuves, kuras vecāki piepilda un kurās bērni apmaldās. Tas jau vēl nebūtu nekas, taču problēmas sākas tad, kad vairs nav vietas veļas grozā un jums jāsāk tas viss šķirot un mazgāt. Tad sākas – vai zīdu var mazgāt kopā ar linu? Vai veļu var likt mazgāšanā karstā ūdenī? Vai var iztikt bez vilnas lēkšķēm? Palīgā, kas mani var glābt??? Nākamās lappuses var.

Kā pārliecināties, vai jūsu apģērbu neveido toksiski viltus zīmoli

Atsakieties no viskozes. Viskoze ir toksisks līdzinieks. Sintētiskais materiāls izskatās kā burvīgs zīds vai piemīlīga vilna/kokvilna (atkarībā no tā, vai ražošanā izmantotas garās vai īsās šķiedras, taču šajā gadījumā tas nav būtiski). Neļaujiet maigajai ārienei sevi apmuļķot. Lai arī viskozei ir daudzas priekšrocības – patīkami mīksta valkāšanā, mitrumu absorbējoša līdzīgi kokvilnai, lēta, nesaveļas, ar nevainojamu kritumu, viskozes laiks ir pagājis. Ilgais process no celulozes, dabiska materiāla (kokvilnas atkritumprodukts), līdz sintētiskajam materiālam ir saistīts ar daudzu toksisku ķīmisko vielu lietojumu, kas kaitē videi.
Viskoze – celofāna paveids
Viskozes ražošanas procesu 1892. gadā atklāja britu zinātnieki Kross, Bīvans un Bīdls. Ilgstoša ķīmiskā procesa rezultātā tika iegūta viskoze, ko izmantoja celofāna ražošanā. 1920. gados un 30-tajos gados apakšveļas un zeķu ražošanā viskoze gandrīz pilnībā bija aizstājusi kokvilnu.

Kā izvairīties no sairuma zeķbiksēs un apģērbu budžetā

Skalojiet audumu mīkstinātājā. Neilons savā ziņā ir paradokss. Spēcīgs kā virve, neizturīgs kā papīrs. Tāpēc, par nelaimi, brūk ne tikai vīriešu aizsardzības vaļņi, bet arī valdziņi, sievietēm valkājot smailpapēžu kurpes. Jūs varat šo iznākumu labot divējādi: ejot uz viesībām, vienmēr paņemt līdzi rezerves zeķbikses, ja nu gadās nonākt saskarē ar krēsla kāju, galda malu, cigaretes dzirksteli, tualetes poda vāku, rāvējslēdzēju, nagu, kurpes purngalu vai citiem asiem priekšmetiem. Vai, lētāka alternatīva: izmazgājiet neilona zeķbikses, pievienojot ūdenim audumu mīkstinātāju, pirms tās uzvelkat pirmo reizi. Tās kalpos ilgāk – līdz ar to arī jūsu apģērbu budžets.
Zeķbikses kā veļas mazgāšanas maisiņš
Ja mazgājat zeķbikses veļas mašīnā, jums jālieto veļas mazgāšanas maisiņš. Zeķbikses kalpos daudz ilgāk, un nebūs nekādu sabojātu zeķbikšu, kas sasējušās mezglā pārējās izmazgātās veļas starpā. Izbeigušies maisiņi? Lūk, padoms – jūs varat mazgāt savas zeķbikses un citu veļu novalkātās zeķbiksēs.

Kā parūpēties par jauno veļu

Ievērojiet sešus noteikumus

  1. Mazgājot veļas mašīnā, vienmēr lietojiet veļas mazgāšanas maisiņu.
  2. Pirms mazgāšanas aizāķējiet aizdari, lai āķīši neieķertos mežģīnēs.
  3. Atcerieties – ja krūšturis tiek iemērkts, mežģīnes nav izturīgas pret augstu temperatūru.
  4. Lietojiet mazgāšanas līdzekli bez optiskā paspilgtinātāja – pretējā gadījumā baltais krūšturis kļūs dzeltenīgs.
  5. Atjaunojiet krūšturu formu, kamēr tie vēl mitri, jo īpaši, ja tie ir polsterēti.
  6. Pakariniet krūšturus aiz savienojuma starp bļodiņām – citādi izstaipīsiet lencītes.

Patīkamais zīds
Zīds ir autentisks, dabisks materiāls. Tas izskaidro to, kādēļ tas rada tik brīnišķīgu un ērtu sajūtu ķermenim un saskarē ar ādu. Gadījumos, kad zīds kļūst nedaudz matēts un "noguris", skalošanas ciklā pievienojiet cukura graudus. Tas palīdzēs zīdam atgūties.

Kā izvairīties no kopšanas etiķešu studēšanas un smalkās drukas lasīšanas

Pērciet organisko kokvilnu. Vai jūs esat tāds cilvēks, kurš neapgrūtinās sevi ar kopšanas etiķešu analīzi, meklējot izturīgus audumus, kas nekaitē videi? Tad dodieties tieši pēc organiskās kokvilnas. Dažādība ir nedaudz ierobežota (mazāk par 1 procentu no kopējās kokvilnas produkcijas). Toties jums būs apģērbs, kas iztur mazgāšanu veļas mašīnā, augstu temperatūru, visas mazgāšanas līdzekļu sastāvdaļas, žāvēšanu automātiskajā veļas žāvētājā un maksimālo gludināšanas temperatūru. Un – šī kokvilna ir audzēta, nelietojot pesticīdus vai mākslīgo mēslojumu, kas rada nopietnas ekoloģiskas problēmas gan cilvēkiem, gan dabai.
Baltais zelts
ASV pirmo kokvilnas tīrīšanas darbnīcu ap 1790. gadu uzcēla kāds angļu imigrants. Šodien kokvilna tiek izmantota 50% audumu pasaulē. Katru gadu jēlkokvilnas raža pasaulē sasniedz aptuveni 25 miljardus kilogramu, tās vērtība lēšama USD 20 miljonos. Nav nekā dīvaina, ka kokvilnu sauc par “balto zeltu”.

Kā pasargāt ķermeni no kaitīgajiem saules stariem

Valkājiet kaņepes. Kaņepes? Vai tas nav kaut kas tāds, ko smēķējāt 1970-tajos gados? O jā, bet kaņepju šķiedras apģērbs ir ērts, viegls, elpojošs, mitrumu absorbējošs, četrreiz izturīgāks par kokvilnu un labāk pacieš mazgāšanu. Turklāt tas pasargā ķermeni no saules, jo audums ir izturīgs pret UV stariem. Bez tam kaņepes audzē, nelietojot pesticīdus, toksīnus vai mēslojumu. Un vēl – kaņepēm nepieciešams nosacīti mazs daudzums ūdens, kas arī ir pluss saistībā ar vides aizsardzību. Tādēļ kaņepes iegūst arvien lielāku un lielāku popularitāti – īpaši ASV, kur gan Armani, gan dizaina zīmols Patagonia ražo apģērbu no kaņepēm.

Smēķēšana un kaņepes
Smēķējamās kaņepes – jeb marihuāna – ir aizliegtas psihodēliskās narkotiskās iedarbības dēļ. No otras puses, kaņepju augs savas izturības dēļ gūst arvien plašāku atzinību ražošanā. Ierasts ir kaņepju lietojums plastmasas vai papīra ražošanā, taču uzņēmumi sāk pamazām atklāt kaņepju veselīgo iedarbību pārtikā, kosmētikas krēmos un šampūnos.

Kā iegādāties materiālus, ar ko tīkami sadzīvot

Izvēlieties apģērbu ar augstu IQ. Apģērbs var būt gudrs. Mūsdienās audumiem, kas izskatās un pēc sajūtas ir parasta kokvilna, vilna, viskoze vai neilons, var piemist slēptas īpašības un funkcijas, kas bieži netiek pamanītas. Piemērs: jo vairāk bokseris svīst, jo vairāk viņš smaržo pēc rozēm. Piemērs: kad pacientam vajag vairāk zāļu, tās izdala apģērbs. Piemērs: kad bērns apšļakstās, bikses automātiski atgrūž netīrumus un traipus. Izskaidrojums: gudri audumi reaģē uz lietotāju vai vidi – automātiski.
Mammu - kas tas ir: "traips"??
Audumi, kuru ražošanā tiek izmantota nanotehnoloģija, ir pārdošanā kopš 2000. gada, un attīstība turpinās. Nākamās desmitgades laikā dizaineri mainīs mūsu dzīvesveidu ar arvien "gudrākiem" audumiem. Un kas zina? Iespējams, ka traipu rādītājs šajā grāmatā drīz kļūs par savādu atmiņu par aizgājušu laiku, kad kaut kas tika saukts par traipu…

Kā nodrošināties pret to, lai mājās nekad nebūtu sastaigātu zeķu aromāts

Iegremdējiet kājas sudraba nano daļiņās. Apavi nozīmē sviedrus, sviedri nozīmē smaku, un smaka liek saraukties degunam. Tā tas ir bijis kopš apavu izgudrošanas laikiem, tomēr tagad mēs varam šo smacīgo sadzīves problēmu novērst. Daudzi uzņēmumi ir radījuši nākamo zeķu paaudzi – nesmakojošas nano zeķes, kas ir gudra dizaina paraugs. Zeķes tiek impregnētas ar lielām sudraba nano daļiņām, kas kavē baktēriju un sēnīšu veidošanos. Saprātīgi, vai ne?
Nedaudz par nano tehnoloģiju
Nano daļiņas ir ķīmiskas vielas, ko veido mikroskopiskas daļiņas. Termins "nano daļiņas" ir ietilpīgs, taču parasti to lieto daļiņu, jo īpaši kristālu (nano kristāli) klasificēšanā. Visplašāk pazīstamais nano daļiņu produkts ir ogļu melnā krāsa.